"Grzeszyłem dla Polski" - wiersz Pawła Kuleszewicza

"Pokochaj Poznań" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

"Migana" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

Koncert w Klubie "KRĄG" z Heniem !

TV - Poznań - AGROTRAVEL 2014 r.

 

 

Aktualności


W Nowym Tomyślu 3 stycznia uroczystość godna i doniosła z udziałem Kapeli Zza Winkla .Kapela Zaśpiewała piosenki związane z Powstaniem Wielkopolskim: "Dali rade chłopcy ","Pielęgniarka Ania ","Dziadek Jan", "Paderewski jedzie", "O powstańcu spod Lubonia", "Powstanie Wielkopolan" ,Kapela w składzie: Bogdan Górny, Krzysztof Droździk, Karol Hołod i Artur Markiewicz.

Kapela Zza winkla razem z chorem Pana Łuczaka i Zespołem instrumentów dętych „Brass” wita Ignacego Jana Paderewskiego na Dworcu Letnim w Poznaniu, 26 grudnia 2019.Tlumnie ,uroczyście , dostojnie; Foto Dorota Kowalonek.

"Ignacy Jan Paderewski " takie imię otrzymał Ekspres relacji Poznań - Warszawa. W nadaniu imienia udział wzięła Kapela „Zza Winkla” i Chor Nauczycielski im. Ignacego Jana Paderewskiego pana prof. Ryszarda Łuczka."Paderewski jedzie " to ten utwór w wykonaniu `kapeli Zza Winkla wraz z Chórem Nauczycielskim przywitał Jana Paderewskiego na dworcu Poznaniu na peronie 6. Zebrana publiczność oraz rodzina Państwa Paderewskich żywo reagowali na pieśni w wykonaniu Kapeli Zza Winkla oraz Choru Nauczycielskiego .Uroczystość miała miejsce 15.12.2019.

Kapela Zza Winkla z Koncertem w Poznaniu "Scena na piętrze" razem z Chórem Pana prof. Ryszarda Łuczaka .Było patriotycznie z chórem "Powstanie Wielkopolan" i "Poznańskie Tango " ale i z humorem i piosenką w gwarze poznańskiej. Wspaniały odbiór publiczności, wspaniały wieczór.

Kapela Zza Winkla na Konkursie gwary "Godejma po naszymu" w Szamotułach 18 października 2019. Wspaniała impreza ,doskonała organizacja, dużo humoru, piosenek i oklasków. Brawo Dom Kultury w Szamotułach.

Kapela zza Winkla w sobotnie popołudnie 28 września 2019 na Pikniku Osiedlowym w Nowym Tomyślu . Pięknie było i wesoło z humorem i gwarowo. Pogoda i publiczność jak zwykle cudowna.

Kapela Zza Winkla zagrała na wystawie plenerowej wyjątkowych zdjęć Powstańców Wielkopolskich. „Akcja: powstanie”. Utwory z płyty "Jasna nuta o powstaniu Wielkopolskim " zabrzmiały na żywo. Przyjęte z duża uwaga i wielkimi brawami. Koncert miał miejsce na pl. Niepodległości w Nowym Tomyślu, 23 września 2019. Organizatorem Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna W Nowym Tomyślu.

Kapela „Zza Winkla” na Jarmarku Chmielowo-Wikliniarskim w Nowym Tomyślu 8 września 2019. Przed tak zacna publicznością Nowotomyska grało sie wspaniale. Atmosfera iście rodzinna.

Nie ma jak w Bimbie, zabrzmiało kapelowo i gwarowo z kapela „Zza Winkla”. Juz o 8,30 rano, 20 wrsesnia 2019 motorniczy dal znak i sie zaczęło zwiedzanie Poznania Bimbą. Ale to radocha była dla pasażerów i dla nas członków kapeli. Wiara -to było rychtyk jak za dawnych czasów.

Piękny Barcin i piękne Święto Miodu 27.07.2019r. Piękniej już nie może być. Wspaniała atmosfera, a akustyka na zicher czyli na medal. Miód czuć było wszędzie w nalewce w serach, bigosie, czekoladzie, na scenie w piosenkach, wejściach kabaretowych Pani Zosi Dragan, która gościnnie wystąpiła z Kapelą Zza Winkla. Uczta dla ucha i podniebienia. Brawo Barcin, Brawo mieszkańcy Gminy Barcin.

24.06.2019r. odbył się galowy koncert pt. „Polsko Ojczyzno Moja” z okazji 100 rocznicy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz obchodów podpisania Traktatu Wersalskiego w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania Kapela „Zza Winkla” z Poznańskim Chorem Nauczycieli pod dyr. prof. Ryszarda Łuczaka. Wspaniale zabrzmiały wspólnie wykonane pieśni z płyty kapeli "Jasną nutą o Powstaniu Wielkopolskim" oraz "Poznańskie tango". Kapela wykonała pieśni: "Dali radę chłopcy zbrojni", "Paderewski jedzie", "Dziadek Jan", "Pielęgniarka Ania", "O powstańcu spod Lubonia". Sala wypełniona po brzegi żywo reagowała włączając się w refrenach. To był bardzo uroczysty i miły wieczór.

Kapela Zza Winkla dzisiaj tj. 23.06.2019r. zagrała w Szreniawie na imprezie pt. „Wielkopolanie -ku niepodległości", to całodniowy program który miał miejsce w salach i placu głównym. Każdy mógł znaleźć coś dla uszu, oczu i smaku. Kapela Zza Winkla zagrała piosenki z płyty "Jasna nuta o Powstaniu Wielkopolskim" jak i przyjęte z dużym zainteresowaniem znane przeboje kapeli.

Zza Winkla na Jarmarku Świętojańskim – sobota, 22 czerwiec 2019r. Zagralismy piosenki powstańcze z płyty "Jasna nuta o Powstaniu Wielkopolskim". Była też "Bana do Poznania", "Pokochaj Poznań", "Migane", "Poznańskie Tango", "Kierunek do Wronek". Świetna atmosfera Rynku Poznańskiego, czar uliczek, kafejek i straganów. Nic dodać nic ująć.

Kapela „Zza Winkla” w Luboniu na festynie dnia 15 czerwca 2019r., wiele radości, zabawy i humoru w gwarze poznańskiej. Ale i akcent 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, szczególnie życzliwie przyjęta była piosenka "O powstańcu spod Lubonia"- prawdziwa historia Stanisława Wojciechowskiego. Piosenka ta znajduje sie na płycie pt. "Jasna nuta o Powstaniu Wielkopolskim" nagrana przez naszą kapele. Historie związane z uczestnikami znajdziesz w książce wydanej pod red. Piotra P. Ruszkowskiego, Janusza Karwata pt. „Lubonianie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” (tam tez znajdziesz historia wspomnianego Stanisława Wojciechowskiego z piosenki "O Powstańcu spod Lubonia"). A żona akordeonisty Kapeli „Zza Winkla” to właśnie wnuczka tego Stanisława Wojciechowskiego.

Dzień Dziecka i to gdzie? – na stadionie w Nowym Tomyślu 01.06.2019r. Międzynarodowy turniej piłki nożnej milusińskich. Podgrzewaliśmy do boju przyszłą Kadrę Narodową, następców Lewandowskiego i Piątka. My wygraliśmy na instrumentach i wyśpiewaliśmy wszystko a oni - piłkarze zostali zwycięzcami. Wszystkiego najlepszego od szczunów „Zza Winkla” dla wszystkich Dzieci Świata.

Kapela Zza Winkla na Święcie Białej Damy w Kórniku 18 maja 2019r. Wspaniała atmosfera , świetna publiczność. Piosenki w gwarze poznańskiej, kabaretowe wejścia Pawła Kuleszewicza rozbawiały zgromadzona wiarę a co bystrzejsi ziomkowie mogli nawet wygrać płytę naszą w błyskawicznym konkursie gwarowym.

12 kwietnia 2019 w Domu Kultury Jubilat, Kapela “Zza Winkla” na kolejnym Amatorskim Konkursie Gwary Poznańskiej “Godejcie po naszymu". Jak zawsze z humorem ale i z pieśniami z ostatniej płyty Kapeli “Jasną nutą o Powstaniu Wielkopolskim". Wspaniała publiczność, konkursowicze dobrze przygotowani a organizacja doskonała. Brawo DK Jubilat.

Kapela Zza Winkla zagrała koncert w Kościele pw. Najświętszej Mari Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu dnia 24.02.2019 r. Jerzy Romuald Stankiewicz bardzo chciał aby w jego Kościele, w którym był kościelnym, zabrzmiały pieśni powstańcze. Sam już nie zdążył ale Kapela zagrała po Mszy Św. o godz. 18-tej, spełniając jego marzenia. Po koncercie można było kupić najnowszą płytę pt. „Jasną nutą o powstaniu Wielkopolskim” z której dochód był przeznaczony na wsparcie Romka wnuczki – Weroniki.

21 lutego 2019 roku w Nowotomyskim Ośrodku Kultury zrealizowano projekt publiczny - Spektakl dla dzieci pt. „Wóz Drzymały” – teatr lalkowy w wykonaniu Elżbiety i Pawła Kuleszewiczów, połączonych z koncertem kapeli „Zza Winkla” pt. „Jasną nutą o Powstaniu Wielkopolskim”. Dzieci przeżywały historię Michała Drzymały a przy okazji szybkich konkursów mogły wygrać płyt Kapeli.

12 lutego 2019 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Tomyślu świętowała swoje 60-lecie. W krótkim programie artystycznym Kapela „Zza Winkla” zagrała trzy utwory do tekstów śp. Andrzeja Bobkiewicza, (nieodżałowanego kolegi, byłego członka kapel). Gościnnie wystąpił honorowy członek kapeli - Włodzimierz Futek Ciesielczak, a kolega Paweł Kuleszewicz rozbawił publiczność swoimi gwarowymi tekstami.

Na uroczystym podsumowaniu roku jubileuszowego w dniu 07.02.2019 r. kapela „Zza Winkla” wystąpiła z półgodzinnym koncertem niepodległościowym wraz z Michałem Drzymałą, Panią Jadwigą i jej mężem Heniolem, oczywiście w wykonaniu Pawła Kuleszewicza (członka kapeli). Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner wręczył osobom, które przyczyniły się do zorganizowania i współtworzenia bogatego programu imprez i wydarzeń rocznicowych , wyróżnienia w formie dyplomów i medali wraz z Przeglądem Nowotomyskim a oprócz tego każda wyróżniona osoba otrzymała płytę kapeli „Zza Winkla” pt. „Jasną nutą o Powstaniu Wielkopolskim”.

1 lutego 2019 roku w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbył się „Koncert Noworoczny 2019” na który zapraszał Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner . Były też bardzo miłe chwile dla Kapeli „Zza Winkla” na którym ogłoszono promocję najnowszej naszej płyty pt. „Jasną nutą o Powstaniu Wielkopolskim”. Kilka utworów z tej produkcji zaprezentowaliśmy na scenie a przy wyjściu każdy otrzymał płytę gratis ufundowaną przez pana burmistrza.

12 stycznia 2019 r. w świątecznym nastroju, w podniosłej atmosferze, przy suto zastawionym stole i przy akompaniamencie kapeli "Zza Winkla", Akademicki Klub Obywatelski dzielił się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczno noworoczne. Kolędy brzmiały prawie trzy godziny a pod koniec kapela zaprezentowała program pt. “Jasną nutą o Powstaniu Wielkopolskim”.

Kapela Zza Winkla z nowa płytą pt. "Jasna nuta o Powstaniu Wielkopolskim" w Nowotomyskim Ośrodku Kultury 27 grudnia 2018 r. Mieliśmy przyjemność zaprezentować utwory z nowej płyty na koncercie z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, który odbył się w NOK. Wystąpił również: chór "Melodia" z Borui Kościelne pod dyrekcją Bogdana Górnego oraz Teatr Lalek Pana Pawła Kuleszewicza ze spektaklem pt. “Wóz Drzymały”. Wieczór wspaniały publiczność żywo reagująca na teksty, śpiewając refreny pieśni powstańczych. Były też momenty wzruszeń i refleksji.

Zza Winkla 18 grudnia 2018 r. w Domu Kultury w Ryczywole z Koncertem w 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaśpiewaliśmy: "Dali rade chłopcy zbrojni", "Dziadek Jan", "Paderewski jedzie", "Pielęgniarka Ania", "O powstańcu spod Lubonia", "Powstanie Wielkopolan", pięknie przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Wspaniała organizacja przez Dom Kultury dla uczczenia tak ważnej rocznicy dla Wielkopolan. Pieśni te znajdą się na płycie Kapeli Zza Winkla - już 21 grudnia.

Koncert upamiętniający 100-tną Rocznice Powstania Wielkopolskiego w wykonaniu Kapeli Zza Winkla 14.12.2018 r. w "Kawiarence niepodległościowej" w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Zdjęcia do galerii na facebooku Bogdan Górny z dnia 14 grudnia 2018 r.

Jest początek grudnia, nagrywamy nową płytę pt. "Jasną nutą o Powstaniu Wielkopolskim". Wiemy, że czekacie na nią. Nagrywamy w Studio "Vintage Records" u Szymona Swobody w Porażynie. Jak tylko będzie gotowa damy znać.

Jeden z ostatnich koncertów kapeli "Zza Winkla" zagranych z Romkiem Stankiwiczem dawał z siebie to co miał najlepsze, a było to 10 listopada z okazji 100-lecia Odzyskania niepodległości. A jeszcze w grudniu nagrał z nami płytę pt. "Jasną nutą o Powstaniu Wielkopolskim". Uśmiechnięty do ostatniego koncertu w Rodzinnym mieście Nowy Tomyśl. Bedzie nam brakować Romka i jego dźwięków banja.

Kapela "Zza Winkla" zagrała koncert dla miejscowej publiczności w Czapurach w dniu 17 listopada 2018 r. Publiczność z aplauzem przyjęła nasz występ. Organizatorzy obiecali, że to nie ostatni nasz występ w tej miejscowości. Do zobaczenia.

Uroczysty koncert z okazji 100 rocznicy uzyskania niepodległości wraz z 100 rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbył się w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniu 10 listopada 2018 r. Kapela "Zza Winkla" wystąpiła obok Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu pod batutą kapelmistrza mjr Pawła Joksa, oraz solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu: Rafała Korpika, Michała Marka i Marka Szymańskiego, oraz gośinnie występującej Marty Matuszewskiej (córki naszego kompozytora Mariusza Matuszewskiego). Przy zapełnionej do ostatniego miejsca Auli UAM, koncert został znakomicue odebrany przez wysublimowaną publiczność.

"Godejma po naszymu" - to coroczny konkurs gwary wielkopolskiej organizowany w Szamotułch. W dniu 18 października 2018 r. Kapela "Zza Winkla" urozmaiciła koncert laureatów.

"Historia Dzwonem Głszona" - pod takim hasłem odbył się piknik w Chrośnicy w dniu 13 października 2018 r. Hasło to nawiązuje do starego sposobu publikowania miejscowych komunikatów ówczesnej władzy - bicie dzwonu oznaczało, że ogłoszony będzie ważny dla mieszkańców komunikat. Koncert Kapeli "Zza Winkla" był punktem kulminacyjnym całego spotkania.

Granowo, 02 wrześia 2018r. - to tu Kapela „Zza Winkla” zakończyła dożynkowe koncerty. Z rozmachem na stadionie odbyły się dożynki gminne w Granowie. Przestrzeń stadionowa, wiele atrakcji wspaniałe nagłośnienie dało naszej Kapeli dodatkowego kopa koncertowego. Było gwarowo, piosenkowo i z humorem gościnnie występującej Sylwii Galas.

Nie ma czasu na przerwę - Kapela „Zza Winkla” na dożynkach w Obrze k/ Wolsztyna w dniu 01 września 2018 r. Tym razem pogoda nie dopisała ale organizatorzy za to cudowni i zorganizowani. Publiczność żywo oklaskiwała piosenki w gwarze poznańskiej oraz Pawła Kuleszewicza,   który ubarwiał humorem koncert. Dożynki wiejsko-parafialne w Obrze  Kapela „Zza winkla” zakończyła wspaniałymi piosenkami powstańczymi z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Były to: "Powstanie Wielkopolan", "Dali rade chłopcy zbrojni", oraz „Paderewski jedzie".

"Na Dożynki kupą wiara…" Kapela „Zza Winkla” zagrała na Dożynkach dnia 26 sierpnia w Tłokach k/ Wolsztyna. Jak zwykle wieś Tłoki ustrojona, udekorowana, pięknie i przyjaźnie. Były występy folklorystyczne a Kapela „Zza Winkla” swym humorem i piosenkami w gwarze poznańskiej oraz postacią Michała Drzymały w która wcielił się członek zespołu Paweł Kuleszewicz, grzała publiczność: "aż bebech każdymu się trzynsł".

"Odkryj Historię Powiatu Wągrowieckiego". Kapela „Zza winkla” w Amfiteatrze w Wągrowcu dnia 25 sierpnia 2018 r. uświetniła swoim koncertem sympatyczną imprezę połączoną z konkursami wiedzy o historii miasta i okolic. Kapela rozbawiła publiczność humorem i piosenką oczywiście w gwarze wielkopolskiej. Były tez piosenki w 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego: "Powstanie Wielkopolan", "Paderewski jedzie", "Dali rade chłopcy zbrojni" - przyjęte przez publiczność z dużym aplauzem. Brawo Wągrowiec - tak trzymać.

Nie mogło nas zabraknąć na VII Rajdzie Samochodów Zabytkowych "Śladami Zbąszyńskiego Kozła" 25 sierpnia 2018 r. na Rynku w Opalenicy. Świetna atmosfera, wspaniałe zabytkowe samochody, pasażerowie i kierowcy w strojach i klimacie odzwierciedlającym owe czasy, no i Kapela „Zza winkla” już też nie młoda, ale po liftingu, swą grą dodawała poezji z humorem i piosenką temu Rajdowi. Publiczność i pogoda zamówiona przez opowiadającego o pojazdach i ich właścicieli, pana Krzysztofa Sadowskiego. Pozdrawiamy rajdowców i zgromadzoną publiczność, która była na rynku w Opalenicy.

Tak było w Nowych Skalmierzycach 19 sierpnia 2018 r. Kapela „ZZA WINKLA” zagrała po meczu IV ligi wygranym przez miejscowych 3:1. Publiczność wspaniale przyjęła koncert Kapeli. Były piosenki w gwarze poznańskiej, konkursy, słoneczna, aż za bardzo pogoda. Dobra zabawa i organizacja imprezy.

Kapela „Zza winkla” - sobota 18 sierpnia 2018 r. na plaży w Pszczewie - zawody o Puchar Polski Strong Man i Puchar Wójta Pszczewa Waldemara Gorczyńskiego. Wspaniała atmosfera, duże kilogramy dla zawodników do dźwigania. Plaża, jezioro, świetna pogoda - występ  Kapeli „ZZA WINKLA” z gościem specjalnym  - Zofia Dragan. "Cóż więcej trzeba na ten wieczór dla Pszczewa".

„Winklowcy” z Nowego Tomyśla zagrali dnia 15.08 2018 na IV Zawodach Konnych w Powożeniu - Stajnia Boruja Kościelna -Memorial Zbigniewa Cichockiego. Tytułowa piosenka - pasująca do zawodów konnych kapeli Zza winkla - "Koniki hobby" (fragment tekstu: „komu sie świgło na łeb tyn w głowie mo konika, Boruja zachwyca go i wyścigowy tor…”) wspaniale wpisała się w zmaganiach w powożeniu i wspaniałej atmosferze zawodów. Piękne powózki, cudowni woźnicy, śliczne konie (47 koni). Doskonała organizacja. Sedzia zawodów Pan Krzysztof Rembowski czuwał nad przebiegiem zawodów. APogoda jak w bajce.

Dni Powiatu Średzkiego 11-15 sierpnia. Na tym święcie 11.08.2018 w Zaniemyślu Kapela „Zza Winkla” rozpoczęła obchody święta tego powiatu. Zaczęliśmy też cykl koncertów po przerwie wakacyjno -urlopowej. Gotowi i zwarci: "W Polskę idziemy drodzy widzowie i słuchacze" z gwarą poznańską w piosenkach i z humorem. Z nami „se cheba pogodacie”. Mamy tez w repertuarze pieśni na 100 lecie Powstania Wielkopolskiego.

W Rakoniewicach dnia 23.06.2018 r. o godz. 17.30, odbyła się uroczystość 15-lecia miejscowego Stowarzyszenia "Złota Jesień". Punktem Kulminacyjnym był występ Kapeli "Zza Winkla", która swym koncertem rozbawiła obecnych, czego dowodem były piosenki grane na "bis".

Kapela „Zza winkla” z Nowego Tomyśla na "Jarmarku Świętojańskim" - Poznań 23.06.2018 r. i 10.06.2018 r. Pogoda, publiczność,  atmosfera jarmarczna, klimat  i zapach sztuk kulinarnych, klimat kafejek i urok kamieniczek, widok uśmiechniętych przechodniów, zatrzymujących się i wspaniale reagujących na piosenki w gwarze poznańskiej; czego więcej oczekiwać. Sama radość z występu Kapeli. Ze wzruszeniem i u niektórych słuchaczy ze łzami w oczach odebrano piosenki powstańcze w wykonaniu naszej Kapeli  - „Powstanie Wielkopolan", „Paderewski jedzie" i "Dali radę chłopcy".

Po dość długiej nieobecności Kapela "Zza Winkla" mieła wreszcie okazję zagrać we Wronkach w dniu 09.06.2018 r. Chociaż publiczność zajmowała miejsca na widowni stadionu, to występ nasz przyjęto z aplauzem.

Kapela "Zza Winkla" zagrała na Festynie Parafialnym w Otuszu, gm. Buk w dniu 08.06.2018 r. Impreza okazała się udaną i integracyjną. Widzowie gorąco przyjęli nasz koncert.

Kapela "Zza Winkla" zagrała dnia 03.06.2018 r. w koncercie Uroczystości Religijno - Patriotycznej zorganizowanej przez Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Zaprezentowaliśmy piosenkę tematyczną pt. "Powstanie Wielkopolan" autorstwa słowa Lecha Konopińskiego do muzyki Henryka Kuczyńskiego, oraz dwie przyśpiewki z tekstem Teresy Tomsia do muzyki Mariusza Matuszewskiego, pt. "Dali radę chłopcy" i "Paderewski jedzie". Cały nasz występ został z aplauzem przyjęty przez zgromadzonych.

W dniu 20.04.2018 r. Kapela "Zza Winkla" zagrała (to już nie pierwszy raz) na XXXI Amatorskim Konkursie Gwary Poznanskiej "Godejcie Po Naszymu"w Domu Kultury "Jubilat" Spoldzielni Mieszkaniowej "Osiedle Mlodych" w Poznaniu w składzie: Bogdan Górny, Jerzy Romuald Stankiewicz, Jozef Kowalonek, Krzysztof Drozdzik, Karol Holod oraz gościennie Paweł Kulasiewicz. Dla Kapeli "Zza Winkla" obecność autorów tekstów i kompozytorów piosenek było bardzo wielką radością. Pubiczność zgromadzona w DK "Jubilat" żywo reagowala na piosenki w naszym wykonaniu.

Zagraliśmy na Wielkanocnym spotkaniu Poznanskiego Towarzystwa Miłosnikow Lwowa i Kresów Wschodnich, które miało miejsce 06.04.2018 w CK Zamek - Sala Kominkowa w Poznaniu. Zagraliśmy piosenki o Lwowie i o Poznaniu m.in.: "Tylku wy Lwowi", "Sen o Poznaniu", "Pokochaj Poznan", "Poznańskie tango", "Gdy szedłem raz od Warty" oraz wiele piosenek z repertuaru Kapeli "Zza Winkla" w gwarze poznanskiej. Uczestnicy spotkania bardzo żywo właczali się do wspólnego śpiewania.

Kapela „Zza Winkla” w Wąsowie – Folwark w dniu 12 października 2017 r. wystąpiła z koncertem na Konferencji Naukowej nt. "Rolnictwo Ekologiczne" 11-13.10. 2017 r. Jak wspaniałe to miejsce WĄSOWO - FOLWARK, jacy wspaniali gospodarze - właściciele. Uczestnicy konferencji przy muzyce i piosenkach w gwarze poznańskiej rozmawiali o "stanie obecnym i perspektywach rozwoju rolnictwa ekologicznego".

Kapela "Zza Winkla" wystąpiła z koncertem na Inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szamotułach w dniu 10 pazdziernika 2017 r. Wspaniała atmosfera, reakcja pubiczności znakomita. Przyjęto nas w poczet studentów Uniwersytetu jako honorowych członków. "Szpycnijcie szczuny jerynie, gala - WIARY zgruchnęla się tu cołko sala ".

W Muszli Koncertowej przy Nowotomyskim Ośrodku Kultury dnia 2 swrześnia 2017 r. zagraly cztery Kapele: "Zza Winkla" z Nowego Tomyśla, "Bajer" z Nowej Soli, "Spod Dębu" z Piotrkowa Trybunalskiego oraz "Lwowska Fala" z samego Lwowa. Koncerty poszczególnych Kapel przeplatane były gwarowymi monologami Zofii Dragan. Cały Przegląd Kapel pod nazwą "Pitolinie we wiklinie - pamięci Andrzeja Bobkiewicza" - prowadzony był przez Zofię Dragan i Karola Holoda. Dziekujemy wszystkim widzom, sponsorom, zaproszonym gościom organizatorom, a szczegolnie Rodzinie Andrzeja Bobkiewicza. Chcieliśmy tym "Pitoliniem we wiklinie" podkreslić jak wielki i ważny byl i jest to dla nas wszystkich ARTYSTA!

Z kapelą „Zza Winkla” zorganizowano 12 sierpnia 2017 r. w Boruii Nowej (Gmina Nowy Tomyśl) "IV Swieto Zupy" realizowane przez SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO. Gotowano 23 gary zup - lepszych w całej Unii Europejskiej nie znajdziecie - każda świetna, każda inna, bardziej smaczna. TAKIEJ ZUPOWYJADKI NIE UŻYCZYSZ NIGDZIE, TYLKO NA "IV Swiecie Zupy”. Jeśli Cię tam nie było, to wiesz, że straciłeś bardzo wiele.

"Rzut snopkiem" - to jedna z konkurencji Pikniku zorganizowanego w Chmielinku k/ Lwówka Wlkp. w dniu 5 sierpnia 2017 r. pod nazwą: "Nasze produkty tu i tam", na który zjechała cała wieś i okolice. Kulminacją imprezy był występ Kapeli "Zza Winkla" która swoim koncertem rozbawiła obecnych.

Kapela "Zza Winkla" zagrala dla Pani Heleny Grześkowiak z Nowego Tomyśla, nazywanej zartobliwie przez bliskich "Helcia Blyskawica" z okazji Jej 97 rocznicy urodzin. Wspaniala kobieta - wzor Matki, Babci, Pra-pra-pra-Babci. Pelna zycia taneczna, roześmiana, pogodna FANKA kapeli "Zza Winkla". Dzien 05 sierpnia 2017 r. byl dla nas zaszczytem zagrać dla tak wspanialej i zagorzalej FANKI naszej Kapeli.

Piknik Rodzinny w Głodnie k/ Rostarzewa odbył się dnia 30 lipca 2017 r. na miejscowym boisku. Kapela "Zza Winkla" zagrała swój koncert przerywając go różnymi atrakcjami: rzut beretem, pompowanie balonów, łowienie butelek na wędkę i wiele innych.

W Nowym Tomyślu w dniach 17-30 lipiec 2017 r. odbył się II Międzynarodowy Plener Malarski . Kapela "Zza Winkla" zagrała na wystawie poplenerowej w Muszli Koncertowej przy N.O.K-u w dniu 29 lipca 2017 r. ubarwiając swoim występem cały plener. Artyści malarze z aplauzem przyjęli nasz koncert.

Na festynie charytatywnym zorganizowanym dla poparzonego Wojtusia dnia 10 czerwca 2017 r. rodzina, znajomi i mieszkańcy Krotoszyna tłumnie przybyli na imprezę gdzie punktem kulminacyjnym był koncert Kapeli "Zza Winkla", wspierając datkami i udziałem w loterii fantowej, szczytny cel.

Po długiej nieobecności na cyklicznej imprerzie, dnia 28 kwietnia 2017 r. "Winklowcy" ponownie zagrali, ubarwiając swoim programem występy laureatów konkursu "Godejcie po naszymu" w Domu Kultury "JUBILAT" w Poznaniu. Uroczystą Galę XXX Amatorskiego Konkursu Gwary Poznańskiej: "Godejcie po naszymu", redaktor Radia "MERKURY" Jacek Hałasik, rozpoczął ogłoszeniem "minuty ciszy" w hołdzie dla (+) Andrzeja Bobkiewicza.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 kwietnia 2017 r. zmarł nasz przyjaciel – leader naszej Kapeli, kol. ANDRZEJ BOBKIEWICZ. Występował z nami przez 36 lat, a publiczność  dobrze go pamięta. Doskonałe  prowadzenie programu powiązane z wyczuciem czasu, świetne autorskie teksty wygłaszane na scenie z pamięci i głos który fachowcy oceniali jako „głos radiowy” spowodowały to, że był „twarzą Kapeli” rozpoznawalną wszędzie, gdzie przebywał. Będzie nam Ciebie, Andrzeju brakować!

Kapela "Zza Winkla" została zaproszona w dniu 23 kwietnia 2017 r. do finału cyklicznego Konkursu Gwarowego w Bukówcu Górnym, celem ubarwienia całej imprezy. Występy laureatów konkursu, przeplatane były naszymi piosenkami, przyjętymi owacyjnie przez publiczność.

Dnia 02 kwietnia 2017 r. z okazji "Światowego Dnia Świadomości Autyzmu" zorganizowano w Nowym Tomyślu obchody tego dnia przy udziale Rodziców i dzieci dotkniętych tą przypadłością. Uroczystości, które miały miejsce w Ośrodku Sportowym przy Nowotomyskim Gimnazjum rozpoczął korowód wszystkich obecnych z Placu Niepodległości, mający uświadomić mieszkańcom i przygodnym widzom, problem autyzmu. Korowód otwierała Kapela "Zza Winkla" jadąca dorożką, prezentując swoje utwory.

We Wliczynie gm. Duszniki Wlkp. w dniu 22 stycznia 2017 r. miejscowi animatorzy kultury zorganizowali spotkanie z okazji "Dnia Babci i Dziadka". Przedszkolaki, które przyszły z mamą i tatą, przedstawiły swoim babciom i dziadkom jasełkę i zaśpiewały kilka kolęd a Kapela "Zza Winkla" zakończyła koncert swoim występem. Imprezę cechowała mila atmosfera i żywe - spontaniczne reakcje.

Wieczorem tegoż dnia (21.01.2017) jako Kapela :Zza Winkla" braliśmy udział w obchodach "Dni Babci i Dziadka" we Wiórkach gm. Mosina. Niewielka społeczność, ale jaka wspaniała organizacja i rodzinna atmosfera.

Kapela "ZZA WINKLA" nie pauzuje. Dnia 21 stycznia 2017 r. gościła na zaproszenie Europosła Pana Andrzeja Grzyba na NOWOROCZNO-OPŁATKOWYM spotkaniu PRZYJACIOLŁ WIIEKOPOLSKICH PSL. Uroczystosc miala miejsce w Hali Sportowej Koźmin WLKP. Zacni goście ,miła atmosfera, wspaniala organizacja. BRAWO!

"Winklowcy" przed rozpczeciem Spotkania Noworocznego organizowanego przez Powiat Nowotomyski w dniu 20 stycznia 2017 r. w Nowym Tomyślu. Fajnie i rozgrzewajaco!

Dnia 18 stycznia 2017 r, Kapela "Zza Winkla" inaugurując rok 2017, uczestniczyła swoim koncertem w Domu Kultury w Suchym Lesie w prezetacji ksiazki Pana Ryszarda Chruszczewskiego "Mieszkancy Gminy Suchy Las i okolic w Powstaniu Wielkopolskim".

Dnia 27 listopada 2016 r. w Niemierzycach gm. Granowo, na "Spotkaniu Seniorów", Kapela "Zza Winkla" zaprezentowała swój program. Zgromadzeni seniorzy niecierpliwie wyczekiwali naszego koncertu, a po jego zakończeniu zgotowali nam owację na stojąco, śpiewając "sto lat".

Kapela "Zza Winkla" została zaproszona do przedstawienia swojego programu na "DNIU SENIORA", który został zorganizowany w Lesznie dnia 06 listipada 2016 r, przez miejscowy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Atmosferę jaka została wytworzona naszym występem najlepiej obrazuje przesłany do nas e'mail: "Byłam dzisiaj na Waszym występie w Lesznie. Wyszłam zauroczona. Piosenkę “Pokochaj Poznań” słyszałam jeden raz w tv. I nagle dzisiaj się dowiedziałam że to WASZE. ZNALAZŁAM JĄ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH I ŻYCZĘ DUŻO ZDROWIA. Leszczynianka".

"GODEJMA PO NASZYMU" - to IX edycja konkursu gwary wielkopolskiej w Szamotułach, który odbył się dnia 19 października 2016 r. Kapela "Zza Winkla" zagrała w Koncercie Galowym wraz z dziećmi śpiewającymi gwarą z zespołu "BY HAAPY" z Rakoniewic, prowadzonego przez panią Dorotę Kowalonek. Laureaci Konkursu wraz z "Winklowcami" i "By Hapapy" stworzyli niepowtarzalną wielkopolską atmosferę, która udzieliła się oczarowanej publiczności.

"Święto Dracha" (latawca) odbyło sie w dniu 15 października 2016 r. w Opalenicy na płaskowyżu przy miejscowym targowisku. Kapela "Zza Winkla" swoim koncertem tworzyła przyjazną atmosferę podczas zawodów w puszczaniu latawców (drachów). Nie wszystkie latawce chciały się wzbić w powietrze. Zapomniana już zabawa z naszego dziciństwa spowodowała błędy w konstrukcji tych latawców. Jak pamiętam należało zrobić dość ciężki ogon i metodą prób i błędów podczas puszczania latawca, ten ogon w miarę skracać, aż do uzyskania stabilności latawca w powietrzu.

Dnia 9 paździenika 2016 r, Kapela "Zza Winkla" zagrała na corocznej imprezie pod nazwą: "Poznańska Pyra" organizowanej przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Wśród wielu atrakcji "Winklowcy" przyciągnęli na swój koncert znakomitą większość publiczności.

W dniach 24 do 28 września Kapela "Zza Winkla" przebywała na zaproszenie prof. Krystyny Łybackiej - pani poseł do Europarlamentu, w Brukseli w Belgii. Zwiedziliśmy gmach Europarlamentu, oraz wiele miejscowych zabytków. Wieczorem 25 września br. zagraliśmy "do kotleta" w jednej z brukselskich restauracji. Wracając do Polski, zwiedziliśmy pola bitwy z klęską Napolerona Bonapartego pod Waterloo i zobaczyliśmy panoramę bitwy, krórą pokazano jak naszą "Panoramę Racławicką" we Wrocławiu.

Wracając z Poznania, w dniu 10 września 2016 r. "Winklowcy" zatrzymali się w Buku, gdzie na miejscowej Strzelnicy zagrali z okazji 50-lecia Klubu Żołnierzy Rezerwy. Koncert nasz przyjęto z aplauzem!

W Poznaniu w dniu 10 września 2016 r, zorganizowano z wielką pompą "Dzień Sąsiada" w/g projektu "Św.Marcin-reaktywacja". Na scenie na ul. Św.Marcin Kapela "Zza Winkla" wystąpiła ze swoim koncertem jako jeden z wielu wykonawców, przyciągając rzesze przechodniów na imprezę.

Tego samego dnia - 04 września 2016 r. zagralismy koncert na dożynkach w Chobienicach. Coraz większy deszcz przerzedził pibliczność, jednak nasz koncert podobał się wszystkim do tego stopnia, że spora grupka fanów Kapeli "Zza Winkla" została do końca stojąc pod parasolami w ulewie! Spotkaliśmy się z Grzegorzem Poloczkiem oraz Kolą i Julą z TVS.

 W nieciekawych warunkach pogodowych odbyły się dożynki dnia 04 września 2016 r w Nosalewie. Impreza zorganizowana wzorowo z wielkim zaangażowaniem organizatorów i mieszkańców. Przy dźwiękach Kapeli "Zza Winkla" można się jednak było dobrze bawić pod trzymanymi w rękach widzów parasolami!

 Kapela "Zza Winkla" została zaproszona jako gwiazda wieczoru na "Święto Pieczonego Ziemniaka" do Piotrowic sąsiadujących ze Słupcą, w dniu 03 września 2016 r. Koncert nasz tak się podobał, że organizatorzy nasz wyjazd uhonorowali asystą uprzywilejowanego pojazdu miejscowej Straży Pożarnej, który wyprowadził nas na tzw. "kogucie" i sygnale.

Dożynki Gminy Ostroróg zorganizowano w dniu 28 sierpnia 2016 r w miejszowości Binino. Kapela "Zza Winkla" przy aplauzie słuchaczy, uświetniła imprezę swoim koncertem.

Kapela "Zza Winkla" gościła na 100-leciu Zwiazku Producentow Ryb w Restauracji "Kama Park" w Sierakowie w dniu 25 sierpnia 2016 r. Wśród wielu Znakomitych Gości spotkaliśmy starego przyjaciela Kapeli sprzed 30 lat, pana Ryszarda Nogacza u którego wówczas koncertowaliśmy w Jego Restauracji "Swarożyc" (jak sam obliczył) ponad 40 razy.

 Spotkanie Kapel w Przeworsku w dniu 14 sierpnia 2016 r. które odbyło się w Parku miejscowego Muzeum, mimo wcześniejszego deszczu zgromadziło wielką rzeszę widzów. Podczas koncertów poszczegółnych Kapel, wielu słuchaczy nie wytrzymało i ruszyło w tany. Kapela "Zza Winkla" wystąpiła obok Kapeli "Fakiry" z Piotrkowa Trybunalskiego, Kapeli "Tońko" z Dynowa i miejscowej Kapeli "Beka". Po koncertach Kapel odbyła się zabawa do samego rana.

 25 lat temu na otwarciu, a dzisiaj, tj. 29 lipca 2016 r. w Jabłonnej, Kapela "Zza Winkla" zagrała na XXV-leciu istnienia rodzinnej Firmy: F.H.U. Disco Clubu "SANTANA". Impreza ściągnęła bliskich i przyjaciół Rodziny, oraz tłumy sympatyków Klubu-Jubilata.

W ramach obchodów 230 rocznicy powstania Nowego Tomyśla, w dniu 28 lipca 2016 r. Kapela "Zza Winkla" uświetniła swoim występem "VIII Plener Malarski" którego finał odbył się w Muszli Koncertowej NOK. Mozna było zobaczyć obrazy malowane podczas tegorocznego Pleneru przez artystów którzu zjechali do naszego miasta, aby utrwalić na płótnie nowotomyskie pejzaże. Widzowie przy dźwiękach naszej Kapeli mogli porozmawiać z uczestnikami Pleneru i dokonać zakupu wybranych obrazów.

Festyn Wiejski w Chrośnicy odbył się z udziałem Kapeli "Zza Winkla" w dniu 19 czerwca 2016 r. Publiczność dopisała czekając na nasz koncert i sądząc po brawach jakie otrzymaliśmy - nie została zawiedziona. Koncert ten będę osobiście pamiętał, bo podczas pokazów strażackich otrzymałem solidną dawkę wody na głowę i plecy z działka wodnego! Pozdrawiam miejscowych strażaków!

Na pikniku Osiedlowym Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu, w dniu 19 czerwca 2016 r, Jubileusz XXX-lecia obchodził miejscowy chór "Jarzębina". Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć koncertu Kapeli "Zza Winkla", która rok wcześniej obchodziła swój koralowy jubileusz!

Po raz pierwszy Kapela "Zza Winkla" w dniu 18 czerwca 2016 r. w Rakoniewicach wystąpiła wspólnie z miejscowymi dziećmi z zespołu "BY HAAPY" prowadzonego przez panią Dorotę Kowalonek, działającego w ramach zajęć świetlicowych z ramienia Urzędu Miejskiego. Zagraliśmy koncert, w którym dzieci zaśpiewały dziewięć naszych piosenek. Cały koncert został owacyjnie przyjęty przez miejscową pupliczność wspomaganą przez rodziców i krewnych występujących dzieci! Co by nie mówić, chyba jest to dobry prognostyk dla działalności Kapeli "Zza Winkla".

W sobotę 11. czerwca 2016 r. odbyła się w "Sołtysówce" w Żernikach k/Obornik, regionalna uroczystość 20-lecia reaktywowania Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Brały w niej udział powiaty z północnej części Wielkopolski, tj. chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, obornicki, pilski, wągrowiecki i złotowski. Kapela "Zza Winkla" swoim koncertem zmnieniła nastrój imprezy z oficjalnego i patetycznego, na wesoły, kipiący humorem i zabawą.

 Na "Dni Szamotuł" w Szamotułach które odbyły się 4-5 czerwca 2016 r. zaproszono między innymi Kapelę "Zza Winkla", która swoim koncertem rozbawiła licznie zgromadzoną publiczność! Przy okazji spotkaliśmy się z zaprzyjaźnioną Kapelą "Lwowska Fala" z Ukrainy, którą poznaliśmy na Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim, a która poprzedzała swoim występem nasz koncert.

 Kapela "Zza Winkla" uczestniczyła w "XII Festiwalu Folkloru Miejskiego" w dniach 21-22 maja 2016 r. w Piotrkowie Trybunalskim i znalazła się w gronie wyróżnionych. Bardzo to miłe, gdyż to już po raz kolejny Kapela "Zza Winkla" potwierdziła iż należy dalej do czołowych kapel podwórkowych w Polsce. Kapela zagrała w skladzie: Bogdan Górny, Jerzy Stankiewicz, Jozef Kowalonek, Andzrzej Bobkiewicz, Włodzimierz Ciesielczak, Krzysztof Droździk i Karol Hołod.
Cytat - "Piotrkowski Festiwal zapoczątkowany przez piotrkowską kapelę podwórkową "Fakiry" jest obecnie największym przeglądem w kraju i najbardziej liczącym się w świecie muzycznym. Do Piotrkowa jak mówią kapelmistrzowie trzeba przyjeżdżać. I przyjeżdżają - pokazują się nie tylko publiczności ale i poddają surowej ocenie jurorów. W tym roku odbyły się trzy bloki przesłuchań w sobotę i niedzielę kapele grały i prezentowały się jak najlepiej potrafią." - koniec cytatu.
Zagraliśmy w niedzielę 22 maja 2016 r. na koncercie galowym laureatów Przeglądu w Piotrkowie Trybunalskim. Wieki szacunek dla organizatorów, dla wspaniałej, licznej publiczności, dla wszystkich kapel przegladu piotrowskiego festiwalu - wielkie gratulacje!

Kapela "Zza Winkla" w trasie - Miejska Biblioteka im. St. Grochowiaka w Lesznie - 18 maja2016 r. Z przyjemnościa graliśmy na prezentacji dorobku twórczosci LECHA KONOPIŃSKIEGO. Właśnie Jego piosenki - pisane dla Kapeli "Zza Winkla" słyszała publiczność zgromadzona w Lochach Biblioteki. Ale było Bosko! Z humorem ,ALE JAJA -LECH MENDEL do 100 -tki mo! Klimat iście swojski, publiczność żywo reagująca -WSPANIAŁA!!

W Wierzbinku w dniu 15 maja 2016 r. odbyły sie "XIX Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX 2016" połączone z XXVI "Dniami Wierzbinka". Z takiej okazji występ Kapeli "Zza Winkla" nie mógł odbyć się bez naszej piosenki "Chmiel i wiklina". Publiczność - którą pozdrawiamy - bardzo gorąco przyjęła nasz koncert.

W Poznańskim Klubie Osiedlowym "KRĄG" w dniu 01 kwietnia 2016 r. odbył się Benefis 85-lecia urodzin LECHA KONOPIŃSKIEGO pod hasłem: Ale jaja, mendel do setki. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pani europoseł Krystyna Łybacka, były minister Stanisław Kalemba i wielu innych znakomitych gości na czele ze starostą Nowego Tomyśla Ireneuszem Kozeckim. Wykonawcy prezentowali piosenki i teksty beneficjenta. Oprócz Kapeli "ZZA WINKLA" wystąpiła ELENI, poznański aktor MICHAŁ GRUDZIŃSKI, LECHOSŁAW SZARATA Zespół "SZALOM" i Kapele "JUNKI Z BUKU" i "PLEWISZCZOKI".

Do miejscowej Świetlicy we Wiórku na biesiadę organizowaną przez Sołtysa Mariana Osucha i Radę Sołecką pod nazwą: "Dzień Babci i Dziadka" w dniu 23 stycznia 2016 r, tłumnie przybyli miejscowi seniorzy wypełniając po brzegi niewielką salę. Zaproszona na biesiadę Kapela "Zza Winkla" zabawiała wszystkich swoimi piosenkami i prezentowaną gwarą w sumie ponad trzy godziny.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 10 stycznia 2016 r. zmarł nasz przyjaciel i Honorowy Członek naszej Kapeli, kol. HENRYK GÓRNY. Był członkiem założycielem i pomysłodawcą nazwy "Zza Winkla". Występował z nami przez 25 lat, a publiczność do dzisiaj dobrze go pamięta. Jego sympatyczne, z aplauzem przyjmowane wygłupy na scenie, były jakby odpowiedzią na spontaniczną reakcję  widzów -  na każdy jego gest, bądź celne, trafne  pointy w dialogu z partnerem. Jego osobliwa osobowość była komiczna, autentycznie nietuzinkowa. Grając swoją partię z namaszczeniem, pompatycznie potrafił celebrować swoje miejsce w grupie. Będzie nam Ciebie, Heniu brakować!

Kapela "Zza Winkla" wystąpiła w nowym składzie dnia 03 stycznia 2016 r. w TV POLSAT - NEVS w popołudniowym programie "Agropasje". Do obejrzenia na stronie głównej.

W dniu 14 grudnia 2015 r. została zorganizowana Świąteczna Biesiada Kapeli "Zza Winkla" na której pożegnaliśmy dwóch członków zespołu: Włodzimierza Ciesielczaka i Tadeusza Wittchena, którzy odeszli na własną prośbę z przyczyn rodzinnych i zdrowotnych. Jednocześnie do Kapeli zostali przyjęci nowi członkowie: Karol Hołod (klarnet, akordeon, vocal) i Krzysztof Droździk (kontrabas, gitara basowa, vocal). Odchodzącym, dożywotnio przyznano status "Honorowego Członka Kapeli Zza Winkla" i wręczono podziękowania za wkład w obecny wizerunek naszej Kapeli, a nowoprzyjętym członkom wręczono "firmowe" koszulki z logo "Zza Winkla" wraz z życzeniami wspólnego sukcesu.

"Grudniowy Koncert Integracji Międzypokoleniowej 2015" zorganizowany dnia 12 grudnia 2015 r. przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Imwalidów - Oddział Rejonowy w Lesznie, Kapela "Zza Winkla" rozpoczęła piosenką "Bana do Poznania". Koncert przy wielkim aplauzie publiczności trwał ponad dwie godziny, a mimo to musieliśmy bisować, co dało nam satysfakcję z tego, co robimy na scenie.

W dniu 19 listopada 2015 r, w Sali Lubrańskiego sąsiadującej z Aulą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala wręczenia Statuetek Hipolita Cegielskiego "LABOR OMNIA VINCIT" (Praca Wszystko Zwycięża). Laureatem takiej Statuetki została także Kapela "Zza Winkla". Oczywiście "Winklowcy" zagrali przed rozpoczęciem uroczystości w hallu sali Lubrańskiego, a także przełamując dostojną i sztywną atmosferę Gali, przed otrzymaniem Statuetki.

 Swoją siedzibę w dniu 23 października 2015 r. w Grodzisku Wlkp. otwarła Firma "MATBUD". Z tej okazji Kapela "Zza Winkla" została zaproszona do ubarwienia tej imprezy. Spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem naszych słuchaczy - trudno było się rozstać.

 W Bolewicach odbyły się w dniu 17 października 2015 r. "Biegi Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego" Kapela "Zza Winkla" zagrała na starcie wyścigów i po ich zakończeniu. Na starcie zebrało się sporo uczestników mimo dużego chłodu. Koncert Kapeli został jednak gorąco przyjęty przez obecnych.

Amatorski konkurs gwarowy "Godejma po naszymu" w Szamotułach to impreza, która już na stałe wpisała się szamotulską kulturę. 15 pażdzierniika 2015 r. Kapela "Zza Winkla" kultywująca tradycję i gwarę poznańską, miała zaszczyt zagrać w koncercie laureatów tegoż konkursu. Aplauz z jakim się spotkaliśmy dobitnie świadczy o zapotrzebowaniu na imprezy gwarowe w naszej Małej Ojczyźnie - Wielkopolsce!

Pokłosie XXXV-lecia zebraliśmy nagrywając w dniu 01 października 2015 r. program telewizyjny dla Telewizji Kablowej TVK-Nowy Tomyśl w którym skrótowo przedstawiliśmy naszą historię 35 letniej działalności, zagralismy kilka nowych piosenek i obiecaliśmy, że to nie koniec! Program został wyemitowany w TVK-Nowy Tomyśl w dniu 05 października br. o godz. 18-tej. Kto nie widział, może odtworzyć na naszej głównej stronie.

 Poprawiny 35-lecia Kapeli "Zza Winkla", jak sam organizator określił, odbyły się dnia 19 września 2015 r., w miejscowości Linie k/ Lwówka Wlkp. na imprezie pod nazwą "DZIEŃ KORBOLA". Jedną z atrakcji była "świnia z doła" na którą zaproszono wszystkich obecnych.

TAK ! TAK ! TAK ! Stało się! 12 września 2015 r. odbyła się Wielka Gala XXXV-lecia istnienia Kapeli "Zza Winkla". Impreza odbyła się o godz. 16-tej w Muszli Koncertowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury w Nowym Tomyślu. O godz. 15-tej zaproszone Kapele: "BEKA" z Przeworska, "FAKIRY" z Piotrkowa Trybunalskiego i "RAWSKIE RETRO" z Ukrainy, rozjechały się konnymi bryczkami w miasto, grając i zapraszając na widowisko.

 

Uroczystości dożynkowe w Borku Wlkp. w dniu 6 września 2015 r. odbyły się ze względu na niepogodę, "pod dachem" w sali miejscowego Domu Kultury . Przerzedzona publiczność, która cierpliwie czekała na kończący uroczystości dożynkowe koncert Kapeli "Zza Winkla", nie zawiodła się w swoich oczekiwaniach i gorącymi oklaskami podziękowała artystom za występ.

Z dużym aplauzem przyjęto koncert "Winklowców" na Święcie Chleba w Poznaniu, który odbył się na Starym Rynku w dniu 05 września 2015 r.

Przy udziale Kapeli "Zza Winkla" odbyły się w dniu 29 sierpnia 2015 r. w Miękowie, Dożynki Gminy Czerwonak. Koncert nasz przyjęto dużymi brawami.

Gminne Dożynki Gminy Rakoniewice odbyły się w Ruchocicach w dniu 23 sierpnia br. Tu także nie mogło zabraknąć Kapeli "Zza Winkla" która swoim programem i humorem podbiła serca słuchaczy.

W Rogalinku w dniu 23 sierpnia 2015 r. odbywało się Święto Plonów. Na czele korowodu oprócz nagłośnienia jechała na ciągnikowej przyczepie Kapela "Zza Winkla" grając i zapraszając wszystkich na Dożynki na których zagrała swój koncert.

Na Jarmarku Chmielo-Wikliniarskim w Nowym Tomyślu, Kapela "Zza Winkla" zagrała w Parku Kultury i Wypoczynku w "Stodole" w Nowym Tomyślu, dnia 21 sierpnia 2015 r. rozpoczynając Nowotomyskie obchody 35-lecia swojego istnienia.

Z okazji jubileuszu XXXV - lecia Kapeli "Zza Winkla" została nagrana nowa płyta pod tytułem: "Na szage bez Pyrlandie". W zakładce "muzyka" można posłuchać fragmenty niektórych utworów z tej płyty.

XII Wielkopolskie Spotkanie Kapel pod hasłem: "Podwórkowe muzykowanie" które zgromadziło w dniu 12 lipca 2015 r. w Amfiteatrze GOK - Krzykosy rzesze fanów podwórkowego muzykowania, okazało się świętem wielkopolskiej muzyki i humoru. Na scenie obok gospodarzy - Kapeli "Szczuny z Sulęcinka", wystąpiła Kapela "Eka" z Gostynia i Kapela "Zza Winkla". Koncerty poszczególnych Kapel przeplatane były gwarowymi blubrami znanej wielkopolskiej artystki Zofii Dragan.

Licznie zgrpomadzona publiczność w Śniatach oczekiwała na przyjazd Kapeli "Zza Winkla" w dniu 28 czerwca 2015 r. w godzinach wieczornych. Ledwośmy zdążyli po występie w Żodyniu, jednak wszyscy cierpliwie oczekiwali naszego występu. Koncert Kapeli przyjęto z aplauzem - musieliśmy bisować! Dziękujemy za cierpliwść i wspaniałe przyjęcie.

W Żodyniu pod patronatem PSL-u zorganizowano w dniu 28 czerwca 2015 r. Powiatowe Święto Ludowe. Kapela "Zza Winkla" przedstawiła swój koncert licznie zgromadzonej publiczności. Nasz występ nagrodzono dużymi brawami.

 Jarmark Świętojański w Poznaniu na Starym Rynku zgromadził jak co roku wielu wystawców oraz potencjalnych klientów. Kapela "Zza Winkla" wystąpiła w dniu 24 czerwca 2015 r, o godz. 20-tej na "jarmarcznej" scenie, jako zapowiadana przez konferansjerów gwiazda tego dnia.

Dnia 20 czerwca 2015 r. w Dusznikach Wlkp. odbyła się Konferencja Lokalnej Grupy Działania "KOLD". Kapela "Zza Winkla" została wyróżniona za przeprowadzenia cyklu koncertów "Od przedszkola do korbola", które odbyły się w ubiegłym roku w ramach projektu Leadera PROW 2007-2013.

Nowa Róża, to wieś znajdująca się w powiecie nowotomyskim, która 20 czerwca 2015 r. obchodziła swoje 250-lecie powstania. Na tej imprezie nie mogło zabraknąć ambasadora tego powiatu, którym jest Kapela "Zza Winkla". Przyjechaliśmy nieco zmęczeni po dwóch koncertach, ale czekającej na nas publiczności nie sprawiliśmy zawodu, przyjęli nas bardzo gorąco.

W Nowym Tomyślu w dniu 20 czerwca 2015 r. odbyła się 4 edycja Festiwalu Piosenki Ranczerskiej w randze półfinału. Przesłuchano wielu wykonawców, a Kapela "Zza Winkla" zakwalifikowała się do Finału, który odbędzie się miejscowości Kikół w powiecie Lipnowskim.

Dni Puszczykowa, które odbyły się 20 czerwca 2015 r. w Puszczykowie, zgromadziły na placu przy kortach tenisowych wielu mieszkańców, dla których organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji i imprez. Kapela "Zza Winkla" ze swoim gwarowym koncertem, wystąpiła jako jedna z gwiazd tego dnia.

Święto Ziemi Rychwalskiej - „Rychwalia 2015” odbyło się na miejscowym Stadionie Sportowym w dniach 13-14 czerwca 2015 r. gromadząc przy dobrej pogodzie chyba wszystkich mieszkańców Rychwała i ościennych miejscowości. Kapela "Zza Winkla" wystąpiła w dniu 14 czerwca br. o godz. 18.30 skupiając na swym koncercie większość obecnych.

W czasie trwających "Dni Budzynia", Kapela "Zza Winkla" zdobyła trzecie miejsce na Festiwalu Kapel Podwórkowych w dniu 31 maja 2015 r.

Na XI Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim, który odbył się w dniach 23 - 24 maja 2015 r, Kapelę "Zza Winkla" uhonorowano wyróżnieniem za 35 lat popularyzacji folkloru miejskiego.

Targi Ogrodniczo-Działkowe powiatu nowotomyskiego w Trzciance w dniu 26 kwietnia 2015 r. zebrały mnóstwo wystawców, którzy prezentowali swoje produkty. Można było zaopatrzyć się we wszystko, co obecnie proponuje nowoczesne ogrodnictwo. Przy takiej okazji organizatorzy zapewniają również doznania kulturalne. Wśród wielu wykonawców Kapela "Zza Winkla" zagrała swój koncert, a piosenki Starego Marycha: "Eda Katana" i "Nie bryncz Frącka", oraz nowa piosenka "Gwarze daj cześć" z tekstem Andrzeja Bobkiewicza i muzyką Józefa Kowalonka zostały owacujnie przyjęte przez licznie zebraną publiczność.

55-lecie twórczości artystycznej, obchodził w dniu 23 kwietnia Zdzisław Połącarz. Z tej okazji Kapela "Zza Winkla" zagrała krótki koncert na otwarciu 160 wystawy prac "Zdzicha".

W dniach 21 - 24 kwietnia 2015 r. "Winklowcy" odbyli pierwszą sesję nagraniową w Studio Radia Merkury w Poznaniu, celem nagrania nowych piosebnek na kolejną płytę.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniu 27 i 28 marca 2015 r. odbyła się  VI edycja targów Aktywni 50+ pod hasłem: "Rozsmakuj się w zdrowiu!" Kapela „Zza Winkla” zagrała w dniu 27 marca br. w Sali Ziemi na uroczystym otwarciu. Licznie zgromadzona publiczność gorąco oklaskiwała nasz koncert, a utwory napisane przez członków Kapeli – Andrzeja Bobkiewicza i Józefa Kowalonka „Od przedszkola do korbola” i premierowo wykonana „Gwarze daj cześć!” bardzo przypadły słuchaczom do gustu.

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym w Opalenicy, oraz Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Sielinku zorganizował
charytatywny  Bal z Kapelą „Zza Winkla”, który odbył się w Domu Kultury „Taklamakan” w Opalenicy dnia 24 stycznia 2015 r. Dużo zabawy, humoru, piosenki, tańca – wspaniali ludzie, pełni radości i szczerości, zasłuchani, rozbawieni, spontaniczni... wiele by jeszcze można...

Firma "POSTĘP" w Pniewach w dniu 25 listopada 2014 r. zorganizowała spotkanie przy kawie dla swych emerytów i rencistów. A ponieważ spotkanie to odbyło się z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, zorganizowano także dla każdego seniora torbę prezentów. Główną atrakcją spotkania był koncert Kapeli "Zza Winkla" przyjęty z dużym aplauzem przez obecnych na sali gości.

Gwiazdy "RANCZA" i przyjeciele - pod takim hasłem odbyło się przedwyborcze spotkanie Komitetu Wyborczego PSL w Nowym Tomyslu w Muszli Koncertowej dnia 10 listopada 2014 r. Impreza zorganizowana została w wielkim stylu - przyjazd bohaterów telewizyjnego serialu "RANCZO" w osobach pani Ewy Kuryło - serialowej dyrektor szkoły i pana Piotra Pręgowskiego - serialowego Pietrka nadało imprezie smaku i niepowtarzalnego klimatu. Ponadto na scenie wystąpili obok Kapeli "Zza Winkla", kapela ludowa "Zbąszyniacy".

Festyn z okazji grzybobrania w Zębowie k/Lwówka, który odbył się w dniu 11 października 2014 r. zebrał na dziedzińcu przy sali wiejskiej chyba wszystkich mieszkańców Zębowa i okolic. Mnóstwo imprez towarzyszących (m.in. występ młodocianych "ciężarowców" z Klubu "Budowlani" z Nowego Tomyśla) daje przykład jak można zorganizować imprezę dla wszystkich od przedszkolaków do seniorów - i każdy świetnie się bawił! Koncert Kapeli "Zza Winkla" postawił tzw. "kropkę nad i" nad solidną organizacją imprezy.

Uroczyste otwarcie przystani kajakowej wraz z zapleczem turystycznym na rzece Warcie, w miejscowości Zielonagóra k/Obrzycka - przy moście w Obrzycku na „Warcie”, w dniu 11 października 2014 r. Punktem kulminacyjnym imprezy był długo oczekiwany, nasycony gwarą poznańską, koncert Kapeli „Zza Winkla”.

 W dniu 09 października 2014 r. Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu przypadła organizacja szkolenia w zakresie nowej perspektywy finansowej na lata 2014 - 2020. Szerokie spektrum zagadnień dotyczące rozwoju i wyzwań w nowym rozdziale środków - okazały się znacznie łatwiejszym do przyswojenia materiałem dla uczestników Sympozjum Ogólnopolskiego, niż zawiłości gwary wielkopolskiej prezentowanej "na żywo" przez Kapelę "Zza Winkla".

Dziesiątą rocznicę powstania Koła Emerytów I Rencistów w Siedlcu k/ Wolsztyna w dniu 07 października 2014 r, obchodzono hucznie i to w dość szczelnie wypełnionej sali. Były kwiaty i laudacje - ochy, achy - gratulacje. Starosta, Wójt, inni "Sto lat" śpiewali - no i "Zza Winkla" Szczunów słuchali. Każdy z seniorów czuł się swobodnie, bo był jak człowiek - uczczony godnie!

W niedzielę dnia 14 września 2014 r. w Pobiedziskach na IX Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego po raz pierwszy wystąpiła przy ogromnym aplauzie licznie zgromadzonej na miejscowym rynku publiczności, Kapela "Zza Winkla" i od razu zdobyła I miejsce.

 „ Jedzie bana do Poznania – od Dopiewa do Palędzia wiatr przegania…” – Prorocze słowa przeboju Kapeli „ Zza Winkla” promieniowały nie tylko z błękitnego, bezchmurnego nieba, ale i z  twarzy organizatorów. Tłumy przybyłych w dniu 07 września 2014 r. na Dożynki Gminy Dopiewo gości dowiodły, że impreza była przedniej marki. Kończący występ niezapomniany szlagier kapeli – „ Tango Palędzie” stał się wstępem do pląsów i zabawy wieńczącej żniwną batalię o chleb!

W sobotę 06 września 2014 r. tłumy smakoszy przyciągnęło na Stary Rynek w Poznaniu XVI  Święto Chleba, którego celem jest promocja wyrobów piekarniczych oraz kultywowanie rodzimych tradycji piekarnictwa. Na straganach były do nabycia wypieki renomowanych firm. Czas pobytu koneserom dobrego smaku umilał zespół „ Horyzont”, dziennikarz, gawędziarz –red. Jacek Hałasik oraz kontynuująca mowę przodków (gwarę) – Kapela „ Zza Winkla”.

W Jabłonnie (gmina Rakoniewice) w dniu 24 sierpnia 2014 r. odbyły się powiatowo – gminne dożynki. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali wespół: starosta grodziski Mariusz Zgaiński, burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak i sołtys Jabłonny Anna Gracz. Po części obrzędowej  -  Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rostarzewa z elementami musztry paradnej potwierdził trafność powiedzenia, „ że jest w orkiestrach dętych jakaś siła. „ – zaś Kapela „Zza Winkla” zaaplikowała odpowiednią dozę specyfiku niwelującego uboczne skutki rolniczego znoju.

W dniu 23 sierpnia 2014 r. z inicjatywy Mleczarni w Kole, przy współpracy Starosty
Kolskiego odbyła się plenerowa impreza „Wielkopolskie Święto Mleka w Powiecie Kolskim”. W tej nowatorskiej formie promocji wartości zdrowotnych mleka uczestniczyła, a jakże ze swoim koncertem Kapela „Zza Winkla”, która delektując się standardowymi produktami zakładu utwierdziła się w przekonaniu, że filozofia działania spółdzielni przynosi pozytywne efekty w realizacji hasła: smak, zdrowie, ekologia – czego potwierdzeniem są nadane przez właściwe organa certyfikaty.

Dnia 03 sierpnia 2014 r. Kapela „Zza Winkla” po raz kolejny zaimponowała muzycznymi umiejętnościami – zajmując I miejsce w XIII Festiwalu Kapel Podwórkowych im. Stanisława Rybaka w Łobzie. W opinii jurorów piosenka „Bana do Poznania” – rzec można – „powala na kolana”. Wyartykułowanie dźwiękonaśladowczych sekwencji głoskowych, to majstersztyk twórców utworu: Lecha Konopińskiego i Henryka Kuczyńskiego. Dla „Winklowców” to nie tylko satysfakcjonująca gratyfikacja finansowa, ale przede wszystkim, po czasie przygotowań – możemy spijać nektar w blasku splendoru dokonań oraz doznań artystycznych.

Już po raz dziewiętnasty Bambrzy w sobotę 02 sierpnia 2014 r. świętowali rocznicę osiedlenia się w Poznaniu i ówczesnych okolicznych wsiach. Po części oficjalnej pod figurą Bamberki na Starym Rynku, rozpoczął się festyn na terenie Muzeum Bambrów Poznańskich. Tam oprócz gier, zabaw i konkursów gwarowych zagrały: Poznańska Orkiestra Wojsk Lotniczych, jak i repertuarowo pasująca do charakteru imprezy – Kapela „Zza Winkla”.

Dobra praca się opłaca i wzbogaca. Pozytywne walory tego porzekadła udało się "Winklowcom" przekuć w czyn. Podobny tok rozumowania prezentowali jurorzy oceniający Kapele uliczne w Łęcznej w dniach 26 - 27 lipca 2014 r. – dzięki ich werdyktowi na naszej stronie internetowej dumą rozpiera nobliwa adnotacja Wyróżnienie dla Kapeli Zza Winkla z Nowego Tomyśla za zaproponowanie kabaretowego nurtu w piosence podwórkowej w XVII Festiwalu kapel ulicznych i podwórkowych – Łęczna 2014 r.

Centum Promiocji Kultury Urzędu Stołecznego miasta Warszawy, Urzędu Dzielnicy Prgaga-Południe zorganizowało cykl koncertów z Gwiazdami Folkloru Miejskiego z okazji stołecznych obchodów 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Na inaugurację w sobotę 19 lipca 2014 r. wystąpiła Kapela Zza Winkla. Następnego dnia zagrali mistrzowie w branży Stasiek Wielanek z Kapelą Warszawską. Poza tym w Parku Skaryszewskim w Warszawie prezentować będą swoje umiejętności także kapele "Fidelis", "Beka", "Fakiry", oraz "Kapela Wileńska".

"19 Festiwal Rock-blues & motocykle" w Łagowie który odbył się w dniach 10 do 12 lipca 2014 r, obfitował w mocne brzmienie rock'a i blues'a pomieszane z warkotem silników różnorakich motocykli. W takiej scenerii w dniu 12 lipca 2014 r, Kapela "Zza Winkla" zagrała swój barwny kabaretowy program, zaś uczestniczący w schow udowodnili że umiejętności artystyczne zespołów wymagają godnego i kulturalnego odbioru.

"CUDNE WIANKI" - to festyn zorganizowany przez miejscowych animatorów kultury w Krzemieniewie w dniu 22 czerwca 2014 r, nawiązujący tradycjami do najkrótszej nocy w roku. Kapela "Zza Winkla" zagrała swój koncert jako "gwiazda wieczoru".

Dnia 21 czerwca 2014 r, w Grójcu Wielkim k/ Babimostu Kapela "Zza Winkla" zagrała na uroczystościach związanych z "Nocą Kupały" pod nazwą: "XII GRÓJECKA NOC ŚWIĘTOJAŃSKA". Jedyną formą nawiązującą do tradycji było puszczanie na wodę wianków - ta właśnie tradycja stała się pretekstem do zorganizowania wspaniałej imprezy kulturalnej dla mieszkańców i przyjezdnych gości. Pogoda tym razem nie dopisała i całość odbyła się podczas przelotnych opadów, ale i tak frekwencja dopisała.

"Festyn Zielonoświątkowy" w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie k/ Poznania w dniu 8 czerwca 2014 r, odbył się z udziałem Kapeli "Zza Winkla". W programie festynu prócz naszego koncertu (rozdzielonego na dwie części) przeprowadzono korowód "umajonych wołów" oraz korowód "smolarzy" celem przybliżenia obecnym na festynie, warunków życia i pracy na wsi przed wiekami.

"Piknik Ekologiczny" w Stęszewie w dniu 01 czerwca 2014 r, uświetniła swoim występem oczekiwana przez wszystkich obecnych Kapela "Zza Winkla". Publiczność doskonale bawiła się, śpewając wspólnie z nami wiele naszych piosenek podczas koncertu, a profesjonalne prowadzenie słowa wiążącego program przez naszego lidera (Andrzeja) powodowało wybuchy śmiechu i gromkie brawa.

Z wielką frajdą dnia 17 maja 2014 r, wzięliśmy udział w Ogólniokrajowej imprezie "Noc Muzeów", podczas której koncertowaliśmy w "Muzeum Bambrów Poznańskich" Poznań, ul Mostowa 7. W opini odwiedzających Muzeum, połączenie wizualne środowiska bamberskiego z prezentowaną przez Kapelę "Zza Winkla" w trakcie koncertu gwarą poznańską, było strzałem w dziesiątkę! Nasza obecność w Muzeum nadała niepowtarzalny klimat - połączenie języka ze środowiskiem w którym żyli ówcześni ludzie.

Dnia 09 maja 2014 r, Kapela "Zza Winkla" wzięła udział w obchodach 35-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Rakoniewickiej im. Michała Drzymały w Rakoniewicach. Zagraliśmy koncert, a finałową piosenkę "Co było i będzie" zagralismy razem - nie pierwszy już raz - z miejscowym chórem "Nuta w Nutę". Impreza zakończyła się degustacją jubileuszowego tortu.

Idąc jakby "za ciosem" Kapela "Zza Winkla" następnego dnia rano - 13 kwietnia 2014 r przyjechała do Czarnkowa na Wystawę Rolniczą "AGRO-TARGI" organizowaną przez Czarnkowsko-Trzcianecką Grupę Lokalnego Działania, na której koncertowaliśmy najpierw na terenie Targów, a po południu na czarnkowskim Rynku na głównej scenie jako "gość specjalny" imprezy.

- Pełną piersią sielskość wdychać, słońce – las i wody chłód, to jest „Agro – turystyka” - mir natury „zdrowie – cud”! - słowa tej piosenki Kapeli "Zza Winkla" stały się jakby hymnem na Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki "AGROTRAVEL" w dniach 11 i 12 kwietnia 2014 r, w Kielcach.

- Być, widzieć, zjeść coś, gwary posłuchać - uczta dla ciała i coś do ucha! - Takie odczucie odnieśliśmy, grając w dniu 05 kwietnia 2014 r. na Starym Rynku w Poznaniu na imprezie "Drób, wieprzowina, wołowina na wielkanocnym stole"

Kapela „Zza Winkla” hołdując zasadzie wspomagania bliźnich – od lat jest ambasadorem pożytecznej misji czynienia czegoś dobrego – szlachetnego. Dlatego też z ochotą wzięliśmy udział w zorganizowanym „Koncercie Życzliwych Serc” w dniu 09 marca 2014 r, w Bukowcu dla poszkodowanego w wypadku 15-letniego Filipa Nowaka.

W poniedziałek dnia 03 marca 2014 r. w Wolsztynie, Kapela "Zza Winkla" jak zwykle stanęła na wysokości zadania, bawiąc "terapią śmiechową" miejscowych seniorów podczas spotkania z okazji "Międzynarodowego Dnia Kobiet".

Kapela "Zza Winkla" wraz z "Bamberką" i specem od gwary poznańskiej red. Jackiem Hałasikiem w dniu 15 lutego 2014 r, była ozdobą V Nadwarciańskiego Balu Rektora Politechniki Poznańskiej.

W sobotę dnia 08 lutego 2014 r, "Winklowcy" zagrali koncert na tzw. "Dożynkach buraczanych" w Koźminie. Był to bal producentów buraka cukrowego, na którym Kapela dała dwa wejścia w przerwie zabawy. Nasza muzyka została gorąco przyjęta przez obecnych.

 W niedzielę dnia 02 lutego 2014 r, Kapela "Zza Winkla" zagrała koncert na noworocznym spotkaniu PSL w Róży gmina Nowy Tomyśl. Zostaliśmy owacyjnie przyjęci przez Ludowców i ich gości. A oto link do informacji na internetowej stronie: nowytomysl.nowinylokalne.pl

 Dnia 24 stycznia 2014 r, zagraliśmy na uroczystości zorganizowanej w Hali Sportowej Rakoniewice przez miejscowe Przedszkole w ramach "Dnia Babci i Dziadka". Impreza odbyła się z dużym rozmachem: bal przebierańców, zabawa, konkurs gwary dla Przedszkolaków występujących ze swoją babcią i dziadkiem, oraz wybór królowej i króla balu. Kapela "Zza Winkla" oprócz własnego koncertu, zagrała wraz z przedszkolakami i z ich nauczycielami.

W sobotę 11 stycznia 2014 r, "Winklowcy" na noworocznym spotkaniu PSL w Kaliszu zaprezentowali swój program, który owacyjnie został przyjęty przez uczestników, pamiętających nasz koncert sprzed roku.

 W dniu 04 stycznia 2014 r, Kapela "Zza Winkla" zagrała koncert na Spotkaniu opłatkowym dla Seniorów w Zbąszyniu. Wspaniał atmosfera spotkania, wspólne śpiewanie kolęd i wzajemne kontakty wszystkich ze wszystkimi, wprowadziły serdeczny i rodzinny nastrój, który długo będziemy pamiętać.

 Dnia 07 grudnia 2013 r, Kapela "Zza Winkla", zagrała koncert w Jutrosinie na uroczystości z okazji promocji książki Włodzimierza Gawrońskiego pt: "Jutrosińska wiara i gwara". Koncert poprzedzony był spotkaniem z autorem, który opowiadał o swoim życiu i genezie powtanie w/w publikacji. Impreza zakończyła się biesiadą z poznańskimi potrawami.

W Bolewicach w dniu 19 października 2013 r, odbył sie "GRAND PRIX Powiatu Nowotomyskiego w biegach ulicznych". Start i metę zorganizowano na terenenie miejscowewgo Nadleśnictwa. Kapela "Zza Winkla" zagrała przed rozpoczęciem imprezy, podczas staru zawodników i podczas dekoracji i podsumowania.

W dniu 17 października 2013 r Kapela "Zza Winkla" zagrała charytatywny koncert w ramach akcji "CARITAS" - Poznań pod nazwą "Podaruj ciepło". Akcja ta została stworzona, aby pomóc najbiedniejszym w zakupie opału na zbliżającą się zimę. Nasze honoraria za ten koncert zostały zaliczone w poczet datków na cel imprezy.

Dnia 22 września "Winklowcy" zagrali koncert, jak również przy wręczaniu nagród: CERTYFIKATÓW i PEREŁ na rok 2013 na Targach "SMAKI REGIONÓW" podczas "POLGRY - 2013" w Poznaniu. Koncert i obecność Kapeli na gali przyjęty został owacyjbie przez licznie zgromadzoną publiczność.

W dniu 11 września 2013 r. Kapela "Zza Winkla" zareklamowałe swoje umiejętności na antenie TV Gorzów Wlkp. Zespól wespól z Jerzym Garniewiczem był przepytywany na okoliczność uroczystości obchodów ćwiercwiecza działalności Kapeli Wileńskiej. A oto link do nagranego programu.

"Na dożynki kupą wiara..." - tak graliśmy na Gminnych Dożynkach w Nowej Wsi k/Trzcianki Lubuskiej w dniu 08 września 2013 r. Kapela "Zza Winkla" zagrała koncert przerwany chwilowym brakiem zasilania. Jednak nasz Wodzirej Andrzej Bobkiewicz zabawiał z powodzeniem w międzyczasie publiczność swoimi tekstami i humorem sytuacyjnym.

W niedzielę 01 września 2013 r. można było posłuchać „Winklowców” na mecie Rowerowego Rajdu Radia Merkury w Boszkowie. W tej to bowiem miejscowości Kapela „Zza Winkla” wraz z towarzyszącym jej red. Jackiem Hałasikiem zakończyła letnie przemieszczanie się „Na szge bez Pyrlandie”,  zarazem kończąc realizację Unijnego projektu „Od przedszkola do korbola” podtrzymującego regionalne dziedzictwo kulturowe.

Dnia 31 sierpnia od godz. 15-tej na Placu Ratuszowym w Wilnie na Litwie odbył się Festiwal Kapel Podwórkowych z okazji 25-lecia Kapeli Wileńskiej. Na zaproszenie Jubilatów wystąpiła Kapela Staśka Wielanka z Warszawy i nasza Kapela "Zza Winkla", oraz Kapela "Fakiry" z Piotrkowa Trybunalskiego i Lwowska Kapela "Fidelis" z Przemyśla. Imprezę poprowadzili Sławomir Gaudyn, aktor i reżyser z Rzeszowa oraz Monika Bogdziewicz. A oto link do informacji na litewskim portalu L24.

W dniu 25 sierpnia 2013 r. o godz. 15.30 na Jarmarku Chmielo-Wikliniarskim w Nowym Tomyślu "Winklowcy" zagrali koncert na głownej scenie. Publiczność przyjęła nasz występ gromkimi brawami. Nie obyło się bez bisu.

Dnia 20 sierpnia 2013 r. w Poznaniu odbyła się uroczysta gala konkursu Firma Godna Polecenia i Miasto Godne Polecenia, którego organizatorami byli: Poznańska Wyższa Szkoła Biznesu, Wielkopolski Związek Pracodawców oraz Biuro Promocji Gospodarczej i Certyfikacji w Poznaniu. Firma "PW BLEGS" z Nowego Tomyśla, w ramach której prowadzi działalność Kapela "Zza Winkla", otrzymała CERTYFIKAT: "Firma Godna Polecenia" przyznanego przez Kapitułę Konkursową. Cieszymy się, że działalność Kapeli "Zza Winkla", przyczyniła się w też do osiągnięcia tego Certyfikatu.

W dniu 27 lipca 2013 r. Kapela "Zza Winkla" zagrała koncert na Rynku w Jutrosinie w pow. Rawicz. "Winklowcy" wzięli udział w imprezie pod nazwą "Maraton Muzyczny" 27 i 28 lipca 2013 r. A oto link do strony miasta Jutrosin.

 Dnia 17 i 18 lipca 2013 r. Kapela "Zza Winkla" nagrała materiały na teledyski do piosenek "Mama smaż, póki masz!" i "Godejcie po naszymu". Zdjęcia z planu filmowego w galerii.

W dniach 11 - 15 lipca 2013 roku, "Winklowcy" przebywali na zgrupowaniu Lokalnych Grup Działania na Słowacji - Maly Slavkov, reprezentując LGD "KOLD". Oprócz Słowackiej Grupy "SPIS", która była gospodarzem spotkania przyjechali goście z Litwy i Estoni. Punktem kulminacyjnym spotkania był udział poszczególnych Grup na Europejskim Festiwalu Rzemiosła w Keżmarku. Tutaj Kapela "Zza Winkla" wystąpiła z koncertami na głównej  scenie i na deptaku stoiskowym. Ponieważ Maly Slavkov leży na terenie Wysokich Tatr, Belianska Jaskinia i Tatranska Lomnica - Skalnate Pleso były atrakcjami nie do pominięcia w zwiedzaniu najbliższej okolicy. A oto link do reportażu z tej imprezy na stronie KOLD.

W Teatrze Muzycznym występ Kapeli "Zza Winkla" w musicalu "Wesele Figlary" w dniu 28 i 29 czerwca 2013 r. przyjęty został z dużym aplauzem publiczności i z uznaniem artystów występujących w sztuce. Dużym zainteresowaniem cieszył się też występ "Winklowców" w antrakcie. Po piątkowym naszym występie (28.06), sporo osób dzwoniło do Teatru z pytaniem, czy Kapela wystąpi również w sobotę - co jednoznacznie tłumaczy nasz sukces w pierwszym występie z profesjonalistami sceny teatralnej.

 

Kapela „Zza Winkla” w letniej trasie koncertowej Na szage bez Pyrlandie, w dniu 23.06.2013 r, zawitała do rekreacyjnego ośrodka „Hotel Szablewski „ w Dymaczewie Małym. To urokliwe miejsce organizatorzy XXII rajdu rowerowego Radia „Merkury”  wyznaczyli  jako metę dla 200 rowerzystów kontynuujących udział w cyklicznych rajdach rowerowych pod hasłem: „Wskocz na rower”. Na mecie oprócz upominków od sponsora rajdu, otrzymali dużą dawkę humoru od niestrudzonego propagatora poznańskiej gwary red. Juliusza Kubla. Impreza była przednia, a jej uczestnicy biorąc udział w konkursach,  prócz wrażeń artystycznych zabrali  w domowe pielesze gadżety od „Winklowców” z charakterystycznym logo „Od przedszkola do korbola”.

Dnia 16 czerwca 2013 r, Kapela "Zza Winkla" zagrała w drugiej edycji programu "Spotkanie Gwarowe" w Drawsku Wlkp. Był to konkurs gwary poznańskiej. Prowadzącym program był red. Waldemar Kurowski. Gościem specjalnym oprócz "Winklowców" była laureatka konkursu gwary poznańskiej w Poznaniu pani Sylwia Prędka. Jako prekursorów propagowania gwary poznańskiej w Wielkopolsce Kapela "Zza Winkla" wyraża radość z nowo powstających środowisk kultywowania naszych obyczajów i gwary, która w/g red. Juliusza Kubla tylko przez przypadek nie stała się językiem urzędowym całej Polski.

 W sobotę 08 czerwca br. Kapela "Zza Winkla" zagrała następny koncert z cyklu "Od przedszkola do korbola" w Rakoniewicach. Impreza rozpoczęła się o godz. 16-tej i twała ponad trzy godziny. Gościem specjalnym programu był dr Lech Konopiński, który zabawiał publiczność najpierw dziecięcą swoimi bajkami, a później dorosłą aforyzmami i różnymi własnymi wierszami - oczywiście wszystko w gwarze poznańskiej. Ponadto organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Dmuchany zamek, ściana do wspinaczki i trampolina dla dzieci, oraz "swojskie jadło" (szneki z glancem, pyry z gziką i ślepe ryby) dla wszystkich. Publiczność świetnie bawiła się podczas mierzenia korbola i konkursu gwary poznańskiej. Nie zabrakło amatorskiego wykonania piosenek "Winklowców" przez dzieci i nauczycielek przedszkola.

We Folwarku w Wąsowie (gmina Kuślin) w dniu 01 czerwca 2013 r, "Winklowcy" zagrali kolejny koncert z cyklu "Od przedszkola do korbola" . Gosciem specjalnym programu był redaktor Juliusz Kubel, którego znajomość gwary poznańskiej wyrażona we własnych tekstach, owacyjnie została przyjęta przez licznie zgromadzoną publiczność.

27 maja br. zagraliśmy na drugim spotkaniu z cyklu "Od przedszkola do korbola" w Klubie "KRĄG" w Poznaniu. Gościem specjalnym był autor tekstów naszych piosenek dr Lech Konopiński. Poza wieloma atrakcjami nie obyło się bez mierzenia korbola w konkursie "na największego korbola". Wykład gwary poznańskiej jaki dał nasz gość w prezentowanych swoich utworach zadowolił nawet najwybredniejszych słuchaczy - to była uczta gwarowa. Na tej imprezie Komitet Organizacyjny "Dni Łazarza" wręczył Kapeli "Zza Winkla" (ku naszemu zaskoczeniu) nagrodę imienia Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej.

 

W dniach 25 do 26 maja 2013 roku, Kapela "Zza Winkla" uczestniczyła w IX Festiwal Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Występ Kapeli  bardzo przypadł do gustu publiczności jak i jury konkursu. Rywalizacja  z takimi kapelami jak KAPELA WILEŃSKA, KAPELA ŚLĄSKE  BAJERY  czy kapelami z innych miast polskich wypadło nadzwyczaj dobrze i na wysokim poziomie. Było to piękne święto przy bardzo dobrej organizacji  Festiwalu i  patronacie Ministerstwa Kulury i Dziedzictewa NarodowegoZajecie III miejsca przez Kapelę ZZA WINKLA wśród tak wspaniałej konkurencji należy uznać  za  duży sukces. Ten sukces to bardzo dobra promocja Miasta Nowy Tomyśl. Nie ma lepszej i piękniejszej popularyzacji gwary poznańskiej, regionu wielkopolskiego i kultury wielkopolan.

 

Zagraliśmy w Łaziskach Górnych na XXVII Jarmarku Kapel Podwórkowych, dnia 19 maja br. Występ "Winklowców" został przyjęty z dużym uznaniem.

W dniu 18 maja 2013 r Kapela "Zza Winkla" zagrała pierwszy koncert z cyklu "Od przedszkola do korbola" w Borui Kościelnej. Gosciem specjalnym był zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią redaktor Jacek Hałasik. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs "na największego korbola".

W dniu 13 stycznia 2013 r. nie mogło zabraknąć Kapeli "Zza Winkla" na koncertach WOŚP Jurka Owsiaka. Graliśmy w Bolewicach i we Wielichowie.

 Na zaproszenie Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL, Europosła Andrzeja Grzyba w dniu 12 stycznia 2013 r. Kapela "Zza Winkla" koncertowała podczas noworoczno-opłatkowego spotkania Ludowców w Kaliszu. Gościem specjalnym był v-ce Premier Janusz Piechociński, oraz Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba.

 W dniach 08 - 10 grudnia 2012 r. z Chórem "Nuta w nutę" z Rakoniewic, Kapela "Zza Winkla" koncertowała w UELCEN w Niemczech. A oto link do reportażu z tego wyjazdu.

 "Winklowcy" zagrali w dniu 20 października 2012 r. na spotkaniu Ludowców w Tuchorzy z nowomianowanym Ministrem Rolnictwa Stanisławem Kalembą.

  W kinie "Halka" w Szamotułach W dniu 11 października 2012 r. odbył się konkurs gwary poznańskiej pt: "Godejma po naszymu". Gwiazdą programu prócz Kapeli "Zza Winkla" był niezawodny Jacek Hałasik.

 Dnia 14 września 2012 r. podczas imprezy "Start Marych wiecznie żywy" pobliczność z przyjemnością słuchała piosenek "Winklowców", a w piosenka z repertuaru Starego Marycha, pt.: EDA KATANA", przyjęta została wprost entuzjastycznie.

 Dnia 03 lutego 2012 r. nagraliśmy zamieszczony obok teledysk do piosenki "Euro w Poznaniu" z tekstem Lecha Konopińskiego do muzyki Henryka Kuczyńskiego.

  W dniu 24 stycznia 2012 r. Kapela zagrała na imprezie "Grajcie z nami kapelami dla Leszka" w Klubie Osiedlowym "KRĄG" w Poznaniu z okazji 80-tych urodzin Lecha Konopińskiego.

 • Na zaproszenie Euro-Posła Andrzeja Grzyba, w dniu 12 grudnia Kapela "Zza Winkla" wyjechała do Strasburga, gdzie koncertowała na prezentacji Lokalnej Grupy Działania "KOLD" w siedzibie Parlamentu Europejskiego, oraz na spotkaniu wigilijno-opłatkowym w polskiej sali parafialnej przy kościele Notre Dame de Lourdes. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Tero pora na Gwiazdora". Bliższe informacje, oraz fotoreportaż z wyjazdu na stronach internetowych Posła Andrzeja Grzyba i LGD "KOLD"

  W dniu 11.11.2011 r, o godz. 13-tej Kapela "Zza Winkla" uświetniła poznańską imprezę: "Imieniny Ulicy Świętego Marcina". Kilkutysięczna rzesz widzów mogła wysłuchać naszego koncertu wraz z najnowszą piosenką "Euro w Poznaniu". W internecia można zobaczyć Świętego Marcina wraz z kluczem od Miasta Poznania wręczonego przez Prezydenta Miasta Ryszrda Grobelnego na tle Kapeli "Zza Winkla", oraz film na You Tube z korowodu, który wprowadził Swiętego Marcina na scenę.

 • Dnia 14 września 2011 r, Kapela nagrała w Studio Polskiego Radia Merkury w Poznaniu nową piosenkę napisaną przez Lecha Konopińskiego i Henryka Kuczyńskiego zatytułowaną: "Euro w Poznaniu". Jest to piosenka dotycząca zbliżającego się turnieju piłkarskiego o Mistrzostwo Europy, który odbędzie się w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie.

  W dniu 26 sierpnia 2011 r, na "II Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa" w Nowym Tomyślu, Kapela "Zza Winkla" otrzymała z rąk Posła na Sejm Stanisława Kalemby przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego - Nagrodę Specjalną.

   Dnia 31.07.2011 r. Kapela "Zza Winkla" zdobyła GRAND-PRIX, czyli "ZŁOTEGO WILKA" w Polsko-Niemieckim Festiwalu Kapel w Łobzie. Nagrodę wręczył burmistrz miasta i gminy Łobez, pan Ryszard Sola.

  W najnowszym repertuarze Kapeli " ZzaWinkla" znaleźć można piosenki z repertuaru już nieżyjącego Starego Marycha, między innymi: "Eda Katana" - tekst: Juliusz Kubel (autor monologów Starego Marycha) i muzyka Andrzej Mikołajczak.

  Kapela "Zza Winkla" brała udział w imprezie "Dycha Starego Marycha" która odbyła się w dniu 20 marca 2011 r w Poznaniu, pod patronatem Radia "MERKUTY". A oto link do reportażu z tej imprezy.

  Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.
  Kapela Zza Winkla, ul. Poznańska 22, pok. 206. 64-300 Nowy Tomyśl
  kontakt@zzawinkla.com